310.251.8636 dquast@projectecho.org

Detailed Team Presentation Schedule

Competition Schedule and Zoom Room Information

Simply click the Room Access Link to gain access to any of the Zoom Rooms. All rooms are password protected and only guests who have pre-registered have been given the secret code.

General Event Meeting Room

Room Access Link: General Event Meeting Room

Time Event
8:30AM Opening Remarks
1:00PM Keynote Presentation, John Tabis, CEO & Founder of The Bouqs.com
2:30 Award Ceremony
2:50 Overall Winning Team: Pitch Presentation

 

 Hospitality & Entertainment Presentations: Room Manager Katherine Marx

 Room Access Link: Hospitality & Entertainment Presentations

Time Team Name Judges
9:10am PC Complex Henry Root
9:30am SleepMaster Leah Debes
9:50am Petpet Yona Han
10:10am CoVida Travis DeLong
10:30am-10:38 Room Break Thomas Norman
10:40am Dough
11:00am Pimp My Dorm
11:20am MyLibrary
11:50am Banda4u

 

Consumer Products & Hardware #1: Room Manger, Akira Nakano

Room Access Link: Consumer Products & Hardware Classroom #1

Time Team Name Judges
9:10am Impact Housing Per Sjofors
9:30am No Limit Sports “Shoe Cap” Peggy Beauregard
9:50am eLert Julie Broady
10:10am Perma-Pillow Laurel Cameron
          10:20am – 10:28am Room Break Mallery McMurtrey
10:30am Nox  
10:50am Portmanteau  
11:10am Keyfind  
11:30am Rince  
          11:40am – 11:48am Room Break  
11:50am Inbox  
12:10pm RV Wheel Shield  
12:30pm South Central Skate  

 

Consumer Products & Hardware #2: Room Manager, Jon Wright

 Room Access Link: Consumer Products & Hardware Classroom #2

Time Team Name Judges
9:10am ReAct Jeff Weigel
9:30am Branew Nick Abouzeid
9:50am The Chain-Link Erik Johnson
10:10am Lumi Ashkok Kumar Murugesan
          10:20am – 10:28am Room Break James Stickler
10:30am Protokicks  
10:50am CartSmart  
11:10am Drughound  
11:30am Vere  
          11:40am – 11:48am Room Break  
11:50am Solearn3D  
12:10pm 247 Alert  
12:30pm Iasoul  

  

Technology Platforms & Services #1: Room Manager, Lee Fox

 Room Access LinkTechnology Platforms & Services Classroom #1

Time Team Name Judges
9:10am InvestPal Josef Holm
9:30am ERM Exotic Rental Laura Berman
9:50am Catalia Darlene Fukuji
10:10am Glearn Monica Groves
10:30am  – 10:38am Room Break Bob Nunn
10:40am 7Paix  
11:00am HelpingHand  
11:20am Aptitude  
          11:40am – 11:48am Room Break  
11:50am Applicheck  
12:00pm Academic RockIT  
12:20pm ColleGPS  

 

Technology Platforms & Services #2: Room Manager, Devan Sood

Room Access Link: Technology Platforms & Services #2

Time Team Name Judges
9:10am Re-Cond Online Market John Shiple
9:30am Juplitex John Barnett
9:50am Lifetrack Zoe Fishman
10:10am School Pool Deirdre Haney
         10:30am – 10:38am Room Break Tina Hernandez
10:40am One Pharos  
11:00am VapeAlert  
11:20am UMood  
11:40am Stocker  
         12:00pm – 12:08pm Room Break  
12:10pm Prep Buzz  
12:30pm The Diet